duminică, 22 ianuarie 2012

Înfrângere la Roman

HCM Roman - CSU Neptun Constanţa 26-22 (11-11)

CSU Neptun Constanţa a irosit o bună şansă de a ieşi din zona periculoasă a clasamentului, "universitarele" cedând, după o repriză secundă modestă, pe terenul ambiţioasei echipe romaşcane antrenate de Cornel Bădulescu. Fără Renata Ghionea (accidentată) şi Iana Sitenko (plecată în Ucraina pentru a rezolva probleme legate de viza de şedere în România), cu Iovănescu şi Ionescu răcite, constănţencele n-au rezistat decât în prima repriză unui adversar purtat pe braţe de către un public entuziast, dar şi de o manieră cel puţin ciudată de arbitraj a unuia dintre cei doi arbitri. După o primă parte încheiată la egalitate (11-11), soarta meciului se decide în primele şapte minute ale reprizei secunde, când gazdele reuşesc să înscrie de şase ori consecutiv, fără a primi gol! Un start de repriză ratat, la care, este drept, au contribuit şi cele trei eliminări din tabăra constănţeană, două dintre acestea (Sen şi Ionescu) fiind acordate absolut gratuit... Din păcate, nici fetele antrenate de Florentin Pera n-au mai repetat evoluţia bună din meciurile precedente, greşelile tehnice, aruncările nepregătite şi ratările din situaţii în care... "nu se iartă", facilitând sarcina gazdelor.
CSU Neptun Constanţa rămâne cu 9 puncte acumulate, după disputarea a 11 etape, şi coboară pe locul 9 în clasamentul Ligii Naţionale. Ultimele două etape ale turului se anunţă infernale pentru fetele noastre, care urmează să întâlnească, sâmbătă (28 ianuarie, ora 10.00, la Sala Sporturilor) şi miercuri (1 februarie, la Cluj), campioana Oltchim şi vicecampioana "U" Jolidon!

HCM Roman (antrenor: Cornel Bădulescu): Paul Vişan, Andreea Polocoşer - portari; Ana Horobeţ 9, Maria Cricleviţ 2, Raluca Agrigoroaei 2, Ana Maria Iuganu 3, Mădălina Chirilă, Gulnara Garipova 5, Marinela Gherman 3, Carmen Stoleru 2, Ana Maria Hamciuc.

CSU Neptun Constanţa (antrenor: Florentin Pera): Mihaela Petrescu, Monica Rusu - portari; Alla Sheiko 6, Cristina Rusali, Alexandra Iovănescu 2, Oana Ionescu 2, Daniela Arfir 1, Oana Cîrstea 4, Andreea Dincu, Ilke Sen 4, Andreea Mărginean 2, Laura Roiban.

Au arbitrat: Bogdan Stark şi Romeo Ştefan (ultimul, cu multe scăpări...) - Bucureşti/Ploieşti.
Aruncări de la 7m: 9/9 (Horobeţ) - 7/6 (Sheiko 5, Cîrstea 1). Eliminări: 6 (Gherman 27, 43, Agrigoroaei 46, Horobeţ 50, Stoleru 56, Garipova 60) - 5 (Sheiko 23, Sen 30, Ionescu 35, Arfir 36, 52).