luni, 5 noiembrie 2012

Zece din zece pentru CSU Neptun

Nova Force Giurgiu - CSU Neptun Constanţa 16-40 (7-16)

CSU Neptun, tânăra formaţie constănţeană de handbal feminin, a ajuns la a zecea victorie consecutivă în Divizia A, după ce a învins, ieri, în deplasare, scor 40-16 (16-7), pe Nova Force Giurgiu. Partida desfăşurată în Sala “Lucian Grigorescu“ din Bucureşti a fost la discreţia elevelor lui Ion Crăciun, care au făcut şi de această dată o excelentă repetiţie pentru partidele mai... dificile care vor urma. Constănţencele şi-au luat rolul în serios încă din start, iar până la pauză aveau deja un avans liniştitor, 16-7. Chiar dacă gazdele nu puteau emite pretenţii la o surpriză, CSU Neptun a forţat şi mai mult în actul secund, pe care l-a câştigat cu 24-9. „O partidă în care diferenţa de valoare şi-a spus cuvântul. Ne bucură însă foarte mult atitudinea fetelor, mai ales în repriza secundă, când, deşi scorul luase proporţii, au păstrat acelaşi ritm şi nu au mai ratat la fel de mult ca în alte meciuri. A fost un bun antrenament înaintea unor jocuri mai grele care vor urma”, a declarat antrenorul secund al formaţiei constănţene, Florin Cazan. Pentru CSU Neptun au înscris: Ana Maria Dragut 6g, Cristina Rusali, Oana Ionescu şi Andreea Mărginean - câte 5g, Alla Sheiko, Nicoleta Rusu şi Mădălina Toma - câte 4g, Dana Arfir 3g, Andreea Vasiliu 2g, Georgiana Ciuică şi Adina Zlăvog - câte 1g. În etapa următoare, CSU Neptun va întâlni, vineri, pe teren propriu, de la ora 14.00, pe CS Universitar Ştiinţa Bucureşti.
(Sorin Teodorenu - Telegraf Constanţa)

Celelalte rezultate ale etapei: CS UNiversitar Ştiinţa Bucureşti - HC Feminin Piatra Neamţ 37-25, Spartac Bucureşti - Bowling Sf.Gheorghe 23-30, ACS Şc.181 Bucureşti - HC Activ CSO Plopeni 30-25, Rapid Bucureşti - CSM Unirea Slobozia 34-40, Ştiinţa Bacău - LPS Iaşi 22-26, Universitatea Târgovişte - HC Buzău 21-31.
În clasament, continuă să conducă CSU Neptun Constanţa, cu 20 puncte, urmată de HC Buzău - 18 puncte, CSM Unirea Slobozia - 17 puncte.