luni, 19 noiembrie 2012

CSU Neptun a încheiat turul cu maximum de victorii

13 meciuri şi tot atâtea victorii pentru CSU Neptun Constanţa în Divizia A de handbal feminin. Formaţia constănţeană a mai făcut, ieri, un pas important în lupta petnru promovare şi s-a impus, mai greu decât se aştepta, cu 24-23 (10-13), în deplasare, cu LPS Iaşi. Deşi au în componenţă multe junioare, gazdele au dat o replică puternică şi după primele 30 de minute conduceau surprinzătoar pe tabela de marcaj. Muştruluite la pauză de Ion Crăciun, constănţencele au revenit mai motivate şi au evitat în final o înfrângere care ar fi putut relansa lupta la vârful clasamentului. „Am început mai slab meciul şi gazdele au condus cu 9-5 şi apoi 13-10 la pauză, dar în partea secundă am preluat conducerea. Am avut şi trei goluri avans, dar pe final am avut emoţii. S-a făcut simţită şi oboseala, fetele nu au avut timp să se recupereze după meciul de joi cu Buzăul”, a declarat directorul executiv Paul Alexe. Pentru CSU Neptun va urma o săptămână de antrenamente pentru ieşirea din efort, apoi se va intra în vacanţă. Conducerea administrativă împreună cu cea tehnică va lucra la programul pentru perioada care va urma, dar şi la condiţiile în care lotul ar urma să fie îmbunătăţit. Au marcat pentru CSU Neptun: Sheiko 8g, Rusali şi Drăguţ - câte 6g, Rusu şi Ionescu - câte 2g.