vineri, 9 noiembrie 2012

CSU Neptun, repetiţie convingătoare înaintea derby-ului cu HM Buzău

CSU Neptun Constanţa - CSU Ştiinţa Bucureşti 37-23 (21-14)

Meciul dintre CSU Neptun şi CSU Ştiinţa Bucureşti se anunţa a fi, din prisma locurilor ocupate în clasament de cele două echipe (1, respectiv 4), unul mai echilibrat decât precedentele jocuri disputate de constănţence, care veneau după victorii categorice în faţa ultimelor două clasate în serie. Debutul partidei părea să confirme previziunile, oaspetele reuşind să ţină pasul cu o echipă constănţeană aflată în bună dispoziţie de joc. Astfel, după primul sfert de oră, Neptunul conducea doar cu două goluri (8-6), însă bucureştencele dădeau semne din ce în ce mai clară că nu vor putea ţine ritmul susţinut impus de către gazde. Până la pauză, avantajul constănţencelor a crescut încet, dar sigur, astfel că Neptunul rezolvase problema învingătoarei încă de la jumătatea confruntării (21-14). În repriza secundă, recitalul constănţencelor a continuat, jocul prestat de fetele antrenate de Ion Crăciun şi Florin Cazan smulgând numeroase aplauze din partea spectatorilor prezenţi la meci. Pe teren a existat o singură echipă, indiferent de numele jucătoarelor pe care antrenorul constănţean a mizat, iar la final tabela de scor consfiinţea o victorie mai mult decât clară a Neptunului: 37-23. În urma acestui rezultat, constănţencele îşi păstrează parcursul de regularitate din acest sezon, înregistrând cea de-a 11-a victorie din tot atâtea meciuri disputate. În clasament, CSU Neptun acumulează 22 puncte, fiind secondată de HM Buzău (20p), echipă ce a învins astăzi pe Nova Force Giurgiu.
"Astăzi, întradevăr, echipa a jucat mai bine, s-au făcut mai puţine greşeli decât altădată. Se apropie meciul cu Buzăul, echipa care ne urmăreşte îndeaproape, iar evoluţia de astăzi este încurajatoare", a declarat antrenorul Ion Crăciun, pentru Neptun TV.
Etapa viitoare, CSU Neptun joacă tot în faţa propriilor suporteri, la Constanţa urmând să vină principala contracandidată la promovare, HM Buzău.

CSU Neptun Constanţa (antrenor: Ion Crăciun): Iana Sitenko 11 intervenţii salvatoare (4x7m), Mihaela Petrescu 5, Monica Rusu 2 - portari; Andreea Mărginean 6 goluri, Cristina Rusali 6, Mădălina Popa 6, Alla Sheiko 4, Daniela Arfir 4, Nicoleta Rusu 3, Oana Ionescu 3, Ana Maria Dragut 3, Adina Zlăvog 2, Georgiana Ciuică. Prezentă la teren: Andreea Vasiliu.
CSU Ştiinţa Bucureşti (antrenor: Lucian Ghiulai): Delia Bohotici, Cătălina Orbeanu, Claudia Negrea - portari; Adela Biliga 6 goluri, Janina Stancu 5, Mihaela Trăilă 4, Simona Striblea 3, Dana Leahu 2, Ana Lazăr 1, Elena Brătulescu 1, Andreea Pintilie 1, Simona Ariton, Lavinia Poteraşi. Prezentă la teren: Tania Nacu.

Au arbitrat: Marius Brebu şi Bogdan Ciobea (Piteşti).
Sala Sporturilor Constanţa. Spectatori: 400.
Aruncări de la 7m: 5/5 - 0/4.
Eliminări: Arfir (10) / Brătulescu (47).

Celelalte rezultate ale etapei: HM Buzău - Nova Force Giurgiu 34-17,  LPS Iaşi - Universitatea Târgovişte 33-11, CSM Unirea Slobozia - Ştiinţa Bacău 34-16, HC Activ CSO Plopeni - Rapid CFR Bucureşti 26-25, Bowling Sf.Gheorghe - ASC Şcoala 181 Bucureşti 18-29, HCF Piatra Neamţ - Spartac Bucureşti 22-21.