sâmbătă, 12 mai 2012

CSU Neptun învinge Clujul şi merge la baraj!

CSU Neptun Constanţa - "U" Jolidon Cluj 30-29 (15-14)

La capătul unui sezon zbuciumat, CSU Neptun Constanţa a evitat retrogradarea directă, graţie victoriei obţinută sâmbătă, pe teren propriu, 30-29 cu U. Jolidon Cluj, în etapa a 26-a a Ligii Naţionale de handbal feminin, ultima din sezonul regulat. Ajutate de faptul că oaspeţii au venit la Constanţa fără trei jucătoare de bază, Senocico, Chintoan şi Holhoş, constănţencele s-au ridicat la nivelul vicecampioanei şi au condus la pauză cu 15-14. Mai mult, în repriza secundă, gazdele s-au distanţat pe tabela de marcaj, ajungând la un avantaj de cinci goluri, 29-24, cu cinci minute înainte de final. Relaxarea şi-a spus însă cuvântul, iar oaspetele s-au apropiat periculos, dar CSU Neptun a obţinut cele două puncte vitale, asigurându-şi prezenţa în barajul pentru menţinerea în prima ligă.
(Ionuţ Coman - Telegraf Constanţa)

CSU Neptun Constanţa (antrenor: Florentin Pera): Mihaela Petrescu 16 intervenţii salvatoare, Yana Sitenko - portari; Andreea Enescu 9 goluri, Alla Sheiko 5, Alexandra Iovănescu 5, Oana Cîrstea 5, Andreea Mărginean 2, Oana Ionescu 1, Laura Roiban 1, Daniela Arfir 1, Andreea Dincu 1, Cristina Rusali, Simina Neag, Ilke Sen, Cristina Strahan, Mădălina Toma.

"U" Jolidon Cluj (antrenor: Gheorghe Covaciu): Viktoria Petroczi 7 intervenţii salvatoare, Ionica Munteanu 6 - portari; Elena Dincă 7 goluri, Irina Ivan 6, Mihaela Tivadar 5, Andreea Tetean 5, Magdalena Paraschiv 3, Ştefania Florea 2, Clara Vădineanu 1, Adela Biliga, Alina Jula.

Au arbitrat: Constantin Din şi Sorin Dinu.
Eliminări: Sheiko 28, Cîrstea 36, Roiban 57, Rusali 59 / Ivan 6, Tetean 22, 27.
Aruncări de la 7m: 7/4 - 4/4.