sâmbătă, 3 martie 2012

N-au jucat decât o repriză...

HC Dunărea Brăila - CSU Neptun Constanţa 39-29 (18-18)

Nicoleta Eşanu (nr.13) a anihilat-o pe Alla Sheiko (foto: InfoBrăila)
Înfrângere previzibilă a constănţencelor, pe terenul uneia dintre cele mai puternice echipe din Liga Naţională, după un meci cu două reprize diametral opuse. CSU Neptun Constanţa a început meciul în forţă, conducând cu 5-1 (min.6) şi 7-3 (min.10), însă time-out-ul timpuriu cerut de antrenorul gazdelor, Ioan Băban, îşi atinge scopul, brăilencele echilibrând disputa. Până la pauză, cele două echipe alternează la conducere, iar intervalul dintre reprize găseşte Dunărea şi Neptunul la egalitate, 18-18. Debutul reprizei secunde avea să fie unul de coşmar pentru fetele antrenate de Florin Pera, care n-au găsit răspuns la mutarea tactică propusă de gazde, cu Nicoleta Eşanu lipită ca o umbră de coordonatoarea de joc a Neptunului, Alla Sheiko. Timp de 11 minute, oaspetele n-au mai găsit drum către poarta proaspetei internaţionale Gabriela Dobre (evoluţie foarte bună în repriza secundă), în timp ce Alina Horjea  (18 goluri!) avea să ridiculizeze defensiva constănţeană. S-a ajuns la scorul de 28-18 pentru Dunărea, în minutul 42, soarta meciului fiind pecetuită. Simţind resemnarea fetelor sale, dar şi oboseala acumulată în ultima perioadă, Florin Pera a trimis în teren, pentru ultimul sfert de oră, jucătoarele care au evoluat mai puţin în acest sezon, iar diferenţa s-a păstrat până la final, brăilencele impunându-se meritat, 39-29. Să remarcăm şi nivelul bun arătat de cele două arbitre, Diana Florescu şi Ana Maria Duţă, cele care vor reprezenta handbalul românesc la Jocurile Olimpice de la Londra.
Pentru CSU Neptun Constanţa urmează un meci foarte important, cu mari implicaţii în lupta pentru evitarea retrogradării, cel cu HCM Baia Mare, programat sâmbăta viitoare (10 martie), de la ora 10.00, la Sala Sporturilor.

HC Dunărea Brăila (antrenor: Ioan Băban): Gabriela Dobre, Elena Voicu - portari; Alina Horjea 18 goluri (7x7m), Nicoleta Eşanu 6, Adina Brot 5, Anastasia Yushcenko 3, Anastasya Lobach 2, Elena Constantinescu 2, Liliana Crăciun 1, Ana Maria Drăguţ 1, Andreea Barbos 1, Iancu Loredana, Raluca Irimia, Gabriela Perianu.

CSU Neptun Constanţa (antrenor: Florentin Pera): Mihaela Petrescu, Iana Sitenko - portari; Alla Sheiko 11 goluri (4x7m), Andreea Enescu 5 (2x7m), Alexandra Iovănescu 4, Paula Toma 3, Laura Roiban 3, Andreea Dincu 2, Oana Cîrstea 1, Cristina Rusali, Simina Neag, Oana Ionescu, Daniela Arfir, Ilke Sen, Andreea Mărginean, Cristina Strahan.

Au arbitrat: Diana Florescu şi Ana Maria Duţă (Bucureşti). Spectatori: 1000.
Aruncări de la 7m: 7/7 - 6/7 (a ratat: Andreea Enescu). Eliminări: Nicoleta Eşanu (10), Loredana Iancu (21), Anastasya Lobach (53) / Cristina Rusali (20), Alla Sheiko (37), Oana Ionescu (49).

Declaraţii:

Florentin Pera (antrenor CSU Neptun): "Mă aşteptam la căderea din repriza secundă, pe fondul oboselii acumulate în ultima perioadă, cu un număr mare de jocuri la intervale mici de timp. Sigur, ne-am fi dorit un rezultat bun, dar trebuie să recunoaştem că echipa Brăilei beneficiază de un lot mai valoros, iar victoria este meritată. Din păcate, ca şi la Bucureşti, am primit multe goluri, apărarea fiind uşor depăşită, iar portarii nu ne-au ajutat deloc. Mergem înainte, urmează un alt meci dificil, cu HCM Baia Mare, o echipă omogenă şi periculoasă, chiar şi în condiţiile în care Eliza Buceschi este accidentată, iar acest lucru s-a văzut şi astăzi, înţeleg că Baia Mare a învins Ploieştiul".

Ioan Băban (antrenor HC Dunărea): "O primă repriză în care Constanţa a dat o replică foarte bună, însă în partea a doua am schimbat registrul tactic, n-am primit gol timp de 11 minute, ne-am distanţat la zece goluri şi victoria nu ne mai putea scăpa. Evidenţiez întreaga echipă, cu un plus pentru Alina Horjea şi Nicoleta Eşanu".