duminică, 28 octombrie 2012

Neptunul a stins "lanterna"...

CSU Neptun Constanţa - Universitatea Târgovişte 44-19 (20-11)

Cristina Rusali (nr.11) înscrie un nou gol (foto: Cuget Liber Constanţa)

CSU Neptun Constanţa îşi continuă parcursul de metronom în Divizia A la handbal feminin, înregistrând, duminică, la Sala Sporturilor, a noua victorie consecutivă. În faţa codaşei Universitatea Tîrgovişte, constănţencele au obţinut cel mai clar succes de până acum, 44-19 (20-11), la capătul unui joc fără istoric. După un start puţin mai greoi, cu puţine reuşite pe tabelă, diferenţa de experienţă a început să-şi pună treptat amprenta şi, chiar dacă poarta nu a funcţionat nici de această dată, Neptunul s-a distanţat treptat pe tabelă, 10-4 (min.14) şi apoi 20-11 după primele 30 de minute. Oaspetele au cedat complet după pauză, înscriind primul gol în min. 39, moment în care tabela indica 29-12. Până la final a fost timp pentru ca antrenorul Ion Crăciun să încerce mai multe formule de joc, dar chiar şi aşa Constanţa s-a impus fără emoţii, la o diferenţă mai mult decât convingătoare, scor 44-19. „Este foarte greu să te mobilizezi la un astfel de joc, dar jucătoarele au reuşit, poate mai puţin poarta. Apărarea m-a dezamăgit puţin. Avem în vedere să mai aducem jucătoare în iarnă, lotul este prea subţire. Sunt puţine jucătoarele care le avem, chiar şi pentru liga secundă. Trebuie să arătăm că ne dorim performanţă”, a precizat Crăciun.
(Sorin Teodoreanu - Telegraf Constanţa)
În etapa a X-a, CSU Neptun se deplasează la Bucureşti, unde v-a întâlni penultima clasată Nova Force Giurgiu. Meciul este programat duminică, 4 noiembrie 2012, ora 13.00.

CSU Neptun Constanţa (antrenor: Ion Crăciun): Iana Sitenko 2 intervenţii salvatoare, Monica Rusu 6, Mihaela Petrescu 4 - portari; Cristina Rusali 9 goluri, Nicoleta Rusu 6, Daniela Arfir 5, Andreea Mărginean 5, Ana Maria Dragut 5, Zlăvog Adina 5, Paula Toma 4, Oana Ionescu 3, Alla Sheiko 2, Georgiana Ciuică.
Universitatea Târgovişte (antrenor: Aurel Iancu): Ionela Olariu, Andreea Hodorogeanu - portari; Elena Liţă 8 goluri, Cristina Diaconu 3, Ramona Ciobanu 3, Maria Calancea 2, Silvia Buzătoaia 2, Ştefania Ţicleanu 1, Diana Diţă, Laura Bagenac.
Arbitri: Valentin Ursu şi Daniel Scurtu (Tulcea).

Sala Sporturilor Constanţa. Spectatori: 400.
Aruncări de la 7m: 7/3 - 4/3.
Eliminări: Arfir (52) / Calancea (47).

Celelalte rezultate ale etapei: Nova Force Giurgiu - Universitar Ştiinţa Bucureşti 27-50, HM Buzău - Ştiinţa Bacău 23-22, LPS Iaşi -Rapid CFR Bucureşti 27-24, CSM Unirea Slobozia - ASC Şc.181 Bucureşti 26-25, HC Activ CSO Plopeni - Spartac Bucureşti 28-24, Bowling Sf.Gheorghe - HC Feminin Piatra Neamţ 21-22.
În clasament, CSU Neptun Constanţa păstrează prima poziţie, cu maximum de puncte (18), fiind urmată de HM Buzău (16p), CSM Unirea Slobozia (15p) şi ASC Şc.181 Bucureşti (13p).

Un comentariu:

1. Cristina Rusali 11 goluri,toate date in repriza a 2-a . Cea mai buna jucatoare dupa parerea mea din echipa si cea mai experimentata,speram sa continuee cu echipa si la anul,avem mare nevoie de ea,dar si junioara Rusu a avut cateva interventii bune,si ea o jcuatoare de viitor, De scor numai zic,practic le-au spulberat