joi, 27 septembrie 2012

CSU Neptun învinge, dar nu convinge...

CSU Neptun Constanţa - ACS Bowling Bobowling Sf.Gheorghe 27-19 (13-8)

Jucătoarele Neptunului îşi vor aminti, cu siguranţă, de portarul Eniko Bodor! Foto: Teo Tucan (Ziua de Constanţa)
CSU Neptun Constanţa îşi continuă parcursul de regularitate în Divizia A, "universitarele" constănţene legând a treia victorie consecutivă din tot atâtea jocuri disputate. Chiar dacă oaspetele veneau, la rândul lor, după un parcurs perfect în acest debut de sezon, a fost clar pentru toată lumea, încă din primele minute, că Neptunul nu va avea prea multe emoţii pentru a se impune. După un start de meci ezitant de ambele părţi, gazdele s-au desprins pas cu pas (8-2, min.20) şi se părea că vom asista la o victorie care să îmbunătăţească substanţial golaverajul Neptunului. Din păcate, fetele antrenate de Ion Crăciun şi Florin Cazan s-au relaxat prematur şi oaspetele n-au ezitat să revină, astfel că la pauză diferenţa era de doar cinci goluri (13-8). Mai mult, în debutul reprizei secunde, pe fondul aceleiaşi evoluţii... relaxate a constănţencelor (în special pe faza de atac, unde au fost irosite nu mai puţin de 16 situaţii de unu contra unu!), oaspetele se apropie la un singur gol (16-15, min.40!!!). Strunite în permanenţă de pe margine de către antrenorul Ion Crăciun, constănţencele au o tresărire de orgoliu şi finalul de meci a fost unul lipsit de griji, Neptunul obţinând o victorie meritată, clară, dar... neconvingătoare!
În urma acestui rezultat, CSU Neptun Constanţa a urcat pe primul loc al seriei, la egalitate de puncte (6 din 6), dar cu golaveraj superior, cu ACS Şc.181 SPP Bucureşti, echipă ce pare a fi principala contracandidată a constănţencelor la promovarea în Liga Naţională.
Divizia A se întrerupe până pe 7 octombrie, când fetele noastre se pregătesc de una dintre cele mai lungi deplasări din acest sezon, cea de la Piatra Neamţ.

CSU Neptun Constanţa (antrenor: Ion Crăciun): Iana Sitenko 8 intervenţii salvatoare, Mihaela Petrescu 5 - portari; Ana Maria Dragut 6 goluri, Nicoleta Rusu 5, Mădălina Toma 4, Cristina Rusali 4, Alla Sheiko 3, Daniela Arfir 2, Andreea Mărginean 2, Oana Ionescu 1, Adina Zlăvog, Cristina Strahan. Prezentă la teren: Georgiana Ciuică.

ACS Bowling Bobowling Sf.Gheorghe (antrenor: Istvan Csaba Farkas): Eniko Bodor 21 intervenţii salvatoare, 1 gol - portar; Emese Kovacs 5 goluri, Eszter Tanko 4, Ildiko Kristaly 4, Judit Buceleanu 3, Izabella Hendrik 2, Eniko Molnar, Orsolya Lorincz. Prezente la teren: Ilona Deszpa, Anita Albert, Kinga Budai, Andreea Iordache, Szidonia Siko, Anett Kolumban.

Au arbitrat: Georgiana Doană şi Ana Maria Gociu (Bucureşti).
Sala Sporturilor Constanţa. Spectatori: 150.
Aruncări de la 7m: 5 / 3 - 2 / 2.
Eliminări: Toma 45 / Tanko 20, Lorincz 30.
Alte rezultate: Ştiinţa Bacău - ASC  Şc.181 SPP Bucureşti 25-34 (11-16), HM Buzău - Activ Plopeni 41-28 (18-14), LPS Iaşi - CSM Unirea Slobozia 35-35 (19-13), Nova Force Giurgiu - HCF Piatra Neamţ 26-26 (10-14), Rapid CFR Bucureşti - CSU Ştiinţa Bucureşti 30-30 (13-15), Universitatea Târgovişte - Spartac Bucureşti 17-24 (6-13).