joi, 20 septembrie 2012

CSU Neptun, start lansat!

Cristina Rusali (foto: Marian Muscalu, Telegraf  Constanţa)
CSU Neptun Constanţa a debutat cu o victorie concludentă în noul sezon al Diviziei A, fetele antrenate de Ion Crăciun şi Florin Cazan impunându-se cu 29-20 (14-8) în derbyul primei etape, contra uneia dintre principalele contracandidate la promovare, CSM Unirea Slobozia. Chiar dacă diferenţa finală oferă imaginea unei victorii clare a "universitarelor" constănţene, debutul meciului a fost echilibrat, cele două echipe mergând "cap la cap" în primele 20 de minute (7-7, min.21). Liniştite de pe margine, constănţencele s-au scuturat de tracul inerent debutului de sezon, jocul a căpătat consistenţă, iar finalul primei reprize a adus desprinderea pe tabela de scor (13-7, min.27). În partea a doua a jocului, superioritatea fetelor antrenate de Ion Crăciun s-a conturat şi mai clar, diferenţa maximă înregistrată consemnându-se la jumătatea reprizei: 27-15, min.47. A fost momentul în care tehnicianul constănţean a decis să trimită în teren şi jucătoarele care nu intraseră până în acel moment, iar oaspetele au reuşit să echilibreze jocul şi să evite o înfrângere la o diferenţă umilitoare. "Am avut un debut de meci ceva mai ezitant, în care s-a greşit destul de mult, dar apoi ne-am revenit şi cred că am oferit publicului care a fost alături de noi un spectacol frumos. Sperăm să ne omogenizăm din ce în ce mai mult, iar calitatea jocului nostru să crească de la meci la meci", a declarat, după joc, Cristina Rusali, cea care, la doar 29 de ani, este "veterana" noii echipe ce se construieşte la Constanţa.
Următorul meci al echipei constănţene este programat duminică, de la ora 13.00, la Plopeni, în compania echipei locale HC Activ CSO, formaţie antrenată de...fostul elev al lui Ion Crăciun, Florin Ciupitu.

CSU Neptun Constanţa (antrenor: Ion Crăciun): Mihaela Petrescu 9 intervenţii salvatoare, Iana Sitenko 5 - portari; Alla Sheiko 8 goluri, Nicoleta Rusu 5, Ana Maria Dragut 5, Oana Ionescu 3, Daniela Arfir 3, Adina Zlăvog 2, Cristina Rusali 2, Andreea Mărginean 1, Cristina Strahan, Mădălina Toma, Georgiana Ciuică.
CSM Unirea Slobozia (antrenor: Marian Simion): Andreea Nica, Andreea Tîlvaru, Claudia Nica - portari; Alexandra Băeşu 8 goluri, Maria Popescu 3, Marie Janne Kanda 3, Irina Simion 2, Cristiana Ciuplea 1, Alexandra Bocean 1, Monica Ştefan 1, Raluca Băcăuanu 1, Jeni Drăgan, Cosmina Cozma, Petruţa Nistor, Mihaela Stănciulescu.
Arbitri: Adrian Dima (Galaţi) şi Liviu Gheorghiu (Vaslui).

Sala Sporturilor Constanţa, 500 spectatori.
Aruncări de la 7m: 4/3 - 7/5.
Eliminări: 4 - 3.