sâmbătă, 28 aprilie 2012

Victorie cu HCM Roman şi Neptunul încă speră să se salveze!

Echipa feminină de handbal CSU Neptun Constanţa a reuşit, sâmbătă, la Sala Sporturilor, să obţină o preţioasă victorie, 26-23 (14-10) cu HCM Roman, care îi permite să privească mai încrezătoare finalul campionatului. În faţa unei formaţii lipsite de orice griji, Neptunul a dominat autoritar, conducând în permanenţă pe tabela de marcaj, cea mai mare diferenţă cosnemnându-se în min. 27, 14-8. După 14-10 la pauză, constănţencele şi-au conservat avantajul până la final, impunându-se meritat cu 26-23. „Sunt două puncte importante, de care aveam mare nevoie. Romanul venea după o serie bună de rezultate şi ştiam că ne aşteaptă un meci greu. O victorie muncită, care ne dă speranţe în îndeplinirea obiectivului“, a declarat la final antrenorul Neptunului, Florentin Pera.
(Sorin Teodoreanu - Telegraf)

CSU Neptun Constanţa (antrenor: Florentin Pera): Mihaela Petrescu 12 intervenţii salvatoare, Iana Sitenko - portari; Alla Sheiko 7 goluri (2x7m), Andreea Enescu 5, Renata Ghionea 4 (1x7m), Alexandra Iovănescu 2, Andreea Mărginean 2, Claudia Rusali 1, Andreea Dincu 1, Simina Neag, Daniela Arfir, Ilke Sen, Laura Roiban. Prezentă la teren: Mădălina Toma.

HCM Roman (antrenor: Cornel Bădulescu): Paula Vişan 10 intervenţii salvatoare, Andreea Polocoser - portari; Luciana Marin 6 goluri (4x7m), Ana Maria Iuganu 4, Marinela Gherman 4, Carmen Palamariu 3, Raluca Ivan 3, Carmen Stoleru 1, Gulnara Garipova 1, Ionela Goran 1, Mirabela Criclevit. Prezente la teren: Ana Maria Hanciuc, Roxana Mazur, Ana Horobet.

Au arbitrat: Robert Harabagiu şi Silviu Stănescu (Moreni). Spectatori: 200.
Aruncări de la 7m: 3/4 (a ratat: Ghionea) - 4/4.
Eliminări: 5 (Enescu 15, Strungaru 23, 58, Cîrstea 32, Dincu 55) - 1 (Ivan 34).

Evoluţia scorului: 0-1, 3-1, 5-2, 7-6, 14-8, 14-10 (pauză), 16-14, 19-15, 24-17, 26-23.