miercuri, 28 decembrie 2011

CSU Neptun, ultimul loc în turneul din Zăvoi

Bilanţ negativ pentru CSU Neptun Constanţa în prima zi a Memorialului "Constantin Tiţa", turneu amical ce se desfăşoară la Rm.Vâlcea, în organizarea echipei campioane a României, Oltchim. În primul meci, disputat dimineaţă, constănţencele au avut de înfruntat chiar echipa gazdă, în faţă căreia fetele antrenate de Florentin Pera au dat o replică curajoasă, ridicându-se în multe momente la nivelul adversarelor. Totuşi, vâlcencele s-au impus la final, 39-28 (22-17), diferenţa crescând în ultimul sfert de oră al meciului, când antrenorul constănţean a dat credit şi jucătoarelor care au evoluat mai puţin în acest sezon. "Sunt mulţumit de modul în care fetele au transpus în teren ceea ce am pregătit pentru acest joc, mai ales că am avut în faţă adversare de certă clasă internaţională", a declarat antrenorul constănţean. "Avem la dispoziţie doar trei ore pentru a ne recupera până la meciul cu HCM Roman, dar sper că ne vom descurca şi vom da o replică bună", a prefaţat Pera cel de-al doilea joc al zilei pentru fetele sale, cel împotriva echipei antrenate de Cornel Bădulescu. Din păcate, oboseala şi-a pus vizibil amprenta pe jocul constănţencelor, care au comis numeroase greşeli, în special pe faza de atac, însă chiar şi aşa Neptunul şi-a jucat şansa până în ultimele minute. HCM Roman s-a impus meritat, cu 34-29 (19-12), iar constănţencele aşteaptă ultimul meci de la acest turneu, cel cu Corona Braşov, pentru a încerca să obţină un prim rezultat favorabil. Întâlnirea, programată mâine, de la ora 11.00 (în direct la DigiSport), se anunţă însă la fel de dificilă pentru "universitare", care au încă proaspătă amintirea înfrângerii drastice din campionat (22-35).
Update: În ultimul meci disputat în cadrul turneului de la Rm.Vâlcea, CSU Neptun Constanţa a fost învinsă, 25-29 (11-18), de către ASC Corona Braşov. După o primă repriză modestă, constănţencele au strâns rândurile şi au lăsat o imagine ceva mai bună în partea a doua, fără a reuşi, însă, valorificarea momentelor favorabile care să le readucă în cursa pentru un rezultat favorabil. CSU Neptun încheie turneul pe ultimul loc, trofeul revenind, conform aşteptărilor, echipei gazdă, Oltchim Rm.Vâlcea, urmată de Corona Braşov şi HCM Roman.