luni, 14 noiembrie 2011

Înfrângere în ultimul meci al anului

CSM Ploieşti - CSU Neptun Constanţa 26-21 (12-12)

CSU Neptun încheie anul cu o înfrângere, fetele antrenate de Florin Pera cedând în ultimul meci din 2011, 21-26, în faţa nou-promovatei CSM Ploieşti. Într-o sală improprie desfăşurării meciurilor de Liga Naţională (gazdele făcând eforturi vizibile pentru a... cosmetiza bătrâna şi foarte friguroasa sală din Plopeni), constănţencele au început curajos meciul cu mult mai experimentatele lor adversare, aflându-se la conducere în cea mai mare parte din prima repriză. Totuşi, slăbiciunile de pe flancul drept al apărării constănţene au fost prompt speculate de fosta jucătoare a Tomisului, Ramona Ştefan (foto, arhivă personală), cele şase reuşite ale sale din prima repriză ţinând gazdele în joc, astfel că la pauză tabela indica egalitate: 12-12. Aceiaşi notă de echilibru s-a menţinut şi în repriza secundă, cele două echipe alternând la conducere. Din păcate pentru oaspete, finalul a fost total ratat, în ultimele 12 minute constănţencele nereuşind să mai înscrie decât două goluri... ambele anulate de către arbitre din motive... doar de acestea ştiute. Astfel, de la 21-21, în minutul 48, ploieştencele s-au desprins gol cu gol, finalul indicând o diferenţă uşor exagerată în comparaţie cu cele petrecute pe teren: 26-21. În urma acestui rezultat, CSU Neptun Constanţa rămâne cu doar cinci puncte în clasamentul Ligii Naţionale, după disputarea a opt etape. Întrecerea internă se întrerupe pentru două luni, pentru a permite echipei naţionale să pregătească şi să participe la Campionatul Mondial din Brazilia. Următorul meci al universitarelor de la malul mării este programat pe 14 ianuarie 2012, la Constanţa, contra SCM Craiova.

Sala Sporturilor Plopeni. Spectatori: 600.
CSM Ploieşti (antrenor: Gheorghe Ionescu): Carmen Tănase, Livia Păpuşoi - portari; Ramona Ştefan 9 goluri, Daniela Crap 6, Andreea Dospin 4, Nicoleta Gâscă 4, Mihaela Zavragiu 2, Janina Luca 1, Aneta Barcan, Cristina Nica, Raluca Năstase, Andreea Dospin. Prezente la teren: Oana Bidaşcu, Adriana Vasilescu, Alina Moroianu, Ramona Ruscior, Carmen Radu.
CSU Neptun Constanţa (antrenor: Florin Pera): Mihaela Petrescu 12 intervenţii salvatoare, Raluca Avram - portari; Alexandra Iovănescu 5 goluri, Alla Sheiko 4, Laura Roiban 4, Ilke Sen 3, Oana Cîrstea 2, Andreea Dincu 2, Daniela Arfir 1, Cristina Rusali, Simina Neag, Oana Ionescu, Andreea Mărginean. Prezente la teren: Elena Botsman, Paula Toma.
Au arbitrat, cu scăpări, Cristina Năstase (Bucureşti) şi Simona Stancu (Buzău).
Aruncări de la 7m: 6/4 - 1/1. Eliminări: 2 - 4. Descalificare: Ilke Sen (min.58).