duminică, 10 februarie 2013

Neptunul şi-a refăcut moralul

CSU Neptun s-a impus previzibil, în această dimineaţă, în primul meci oficial disputat în acest an în faţa propriilor suporteri. Fetele antrenate de Ion Crăciun şi Florin Cazan au avut în faţă un adversar modest, căruia nu i-au dat nicio şansă încă din debutul jocului. Constănţencele au început în forţă, decise să facă uitată înfrângerea de la Slobozia, din prima etapă a returului, astfel că scorul a luat proporţii în că din primele minute. Neptunul a condus cu 4-0, ploieştencele reuşind primul gol după mai bine de şase minute. Lucrurile au fost clare chiar şi pentru exigentul antrenor constănţean, care a profitat de ocazie pentru a da credit încă din prima repriză jucătoarelor care au evoluat puţin în actualul sezon, dar chiar şi aşa gazdele şi-au mărit constant avantajul pe tabela de scor. La final, gazdele s-au impus cu 41-23 (21-11), Neptunul păstrând şefia clasamentului Seriei A din Divizia A. Totuşi, diferenţa rămâne minimă, de numai un punct, în condiţiile în care CSM Unirea Slobozia s-a impus, surprinzător, în deplasarea de la Buzău (33-31).
În etapa următoare, CSU Neptun se deplasează la Sf.Gheorghe, pentru meciul cu ACS Bowling Bobowling.

CSU Neptun Constanţa (antrenor: Ion Crăciun): Mihaela Petrescu 6 intervenţii salvatoare, Iana Sitenko 4 - portari; Andreea Mărginean 12 goluri, Daniela Arfir 7, Nicoleta Rusu 4, Ana Maria Dragut 4, Andreea Vasiliu 4 (foto), Paula Toma 3, Adina Zlăvog 3, Alla Sheiko 1, Mariana Filip 1, Georgiana Ciuică 1, Oana Ionescu 1. Prezentă la teren: Cristina Rusali.

Au arbitrat: Adrian Dima (Galaţi) şi Liviu Gheorghiu (Vaslui).

Celelalte rezultate ale etapei: LPS Iaşi - CSU Ştiinţa Bucureşti 23-24 (9-12), HM Buzău - CSM Unirea Slobozia 31.33 (17-15), Nova Force Giurgiu - ACS Bowling Sf.Gheorghe 24-32 (13-20), Universitatea Târgovişte - HCF Piatra Neamţ 15-27 (10-13),Ştiinţa Bacău - Spartac Bucureşti 30-20 (17-12), Rapid Bucureşti - ACS Şc.181 Bucureşti 22-25 (12-13).